• 12:04
  У Колочаві діє унікальний музей місцевих повстанців (ВІДЕО)

  У Колочаві діє унікальний музей місцевих повстанців (ВІДЕО)

  2,5 м довжини та 1,5 м ширини. Бункер Михайла Штаєра, замаскований гілками, але історично цінний. Тут відтворені умови проживання та переховування колочавських повстанців, зібрана зброя, обмундирування тих часів, є фотографії повстанців та їхні патріотичні вірші. Тут повстанці жили всю зиму, практично не виходячи зі схованки. Навіть тепер знайти бункер-музей у лісі без провідника дуже складно. Та потрапивши до нього, можна відчути атмосферу того періоду.
  У Колочаві діє унікальний музей місцевих повстанців (ВІДЕО)
  Після приєднання Закарпаття до Радянської України масового партизанського руху в краї не було, але до середини 50-х років діяло біля 46 угруповань, які боролись проти радянської влади за незалежну Україну. В той час закарпатських юнаків масово забирали служити в Радянську армію та на роботи в Донбас. Так з незгодних в Колочаві утворилася група Штаєра.

  Розповідають, бригада мала зв'язки з воїнами УПА з Івано-Франківська і була відгомоном української повстанської армії на Закарпатті, адже хлопці носили строї воїнів УПА, віталися «Слава Україні!» і стверджували, що борються за незалежну Україну. Вірили: незабаром Європа та США переможуть Радянський Союз і на його уламках постане незалежна Українська держава.

  В околиці Колочави хлопці Штаєра мали 8 бункерів, подібних до тих, в яких переховувалися воїни УПА на Франківщині. До слова,  в цих бункерах хлопці  жили від 1949 до 57-го. Агентам КДБ знайти їх було нелегко.

  У кожній кімнаті під землею були по 4 ліжка, посуд, навіть спеціальний чорний тунель на 30 метрів. Продумали навіть спосіб виведення диму.

  Вже після, через багато десятиліть, у КДБ майбутніх працівників навчали на досвіді, який використовувала під час маскування група Штаєра. Павло Мотичка в той час працював лісником. Розповідає: хлопців Штаєра та і його самого пам'ятає добре. Уже після ліквідації групи, Павла повели до одного з  бункерів як свідка. Після – мав чимало клопоту з КДБшниками. Та хлопців не видав.

  Кінець групи Штаєра – банальний. Як це часто буває – не обійшлося без участі жінки, яка була чи то родичкою, чи то похресницею самого Штаєра. Пізніше забрали і Штаєра. Рішення суду – розстріл на місці, але самого документа про виконання рішення суду не було, сам Штаєр ніби-то просив, аби дали йому пожиттєве ув'язнення. Хоча, каже Андрій Глеба, цілком можливо, що Штаєра таки розстріляли або ж відправили до Сибіру. Втім, жодних документів нема.

  Жінці, яка підсипала хлопцям снодійне, гарно віддячили: вона отримала будинок, землю, її переселили в інше місце та змінили їй документи.

  В історії Михайла Штаєра – закарпатського  повстанця багато цікавих фактів, не вивчених до кінця. Зрада, боротьба, незгода з системою та 36 томів паперів у КДБ – таким виявилося життя юнаків, які насмілилися виступити проти.

   

  ТРК "Мукачево" (М-студіо), Закарпаття онлайн.ЗМІ Закарпаття

   Дата: 24.08.2014 | Переглядів: 492 | Добавив: АДМІН | Теги: Штаєр, колочава, повстанці | Рейтинг: 5.0/1
  Всьго коментарів: 0
  dth="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
  Имя *: Email:
  Усі смайли
  Код *:
    * 23.02.2013 Національний педагогічний університет ім. Михайла Драгоманова розбудовує базу дл...  *  07.11.2012 ФДМУ продає Колочавський завод технологічного обладнання *  05.11.2012 Мешканець закарпатської Колочави утримує 2 тисячі голубів і папуг * «Колочавський завод технологічного обладнання» повторно виставили на аукціон 14.12.2012,13:16 * Під час гасіння пожежі вогнеборці врятували власника будинку та його дружину 19.01.2013,13:08 * В Колочаві горів будинок 08.11.2012,13:02 * Колочава взяла участь у міжнародній туристичній виставці 02.04.2012,12:49